logo
میهمان عزیز خوش آمدید! برای بهره‌مندی از تمام امکانات لطفا وارد حساب کاربری خود شوید ورود یا ثبت نام.

اطلاع رسانی

Icon
Error

موضوع جدید ارسال پاسخ
گزینه ها
مشاهده آخرین ارسال مشاهده آخرین ارسال خوانده نشده
admin  
#1 ارسال شده : الجمعة, اكتوبر 21, 2016 07:04:37 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
نقل قول
admin

رتبه: Administration

گروه ها: Administrators
تاریخ عضویت: 09/19/2016(ساعت هماهنگ جهانی)
ارسالها: 12

تاریخچه ایجاد GIS :

معماران چشم انداز در سال ١٩٦٠ از اولین دسته دانشمندان زیست محیطی بودند که از روش ادغام لایه های نقشه ای جهت انتخاب بهینه مناظر زیبا برای تسهیلات و پروژه های مهندسی استفاده نمودند .

سیستم اطلاعات مکانی کانادا (CGIS) اولین سیستم عملیاتی کامل بوده است وکانادا اولین کشوری است که از نام اقتصادی GIS استفاده نمود. در ابتداCGIS)) درکانادا جهت آمایش نمود پیدا کرد ودرپروژه های تهیه نقشه کاربری اراضی در ارتباط با توسعه مزارع حاشیه ای فعالیت نمود ولی با گذشت زمان کاربردهای GIS فراتر رفت ودر بخشهای مختلف جایگاه خاصی به عنوان یک ابزار قدرتمند یافت .در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی پیشرفت های قابل ملاحظه ای در فناوری جی آی اس بوجود آمد، به طوری که عبارت «سیستم اطلاعات مکانی »در مورد مجموعه ابزارهایی برای تحلیل و نمایش نقشه ها و ادغام فنون و شیوه های آماری و نقشه ای و کاربرد فراگیرتر آن، بویژه برای تحلیل تاثیرات و خط مشی های دولتی به کار گرفته شد. در حالی که سابقه فناوری جی آی اس در کشورهای غربی از جمله کانادا و آمریکا به بیش از ۴۰ سال می رسد، فناوری GIS در اغلب کشورهای جهان سوم بسیار جوان می باشد. از ویژگی های جی آی اس در کشورهای غربی هماهنگی بین فناوری وآموزش و کاربرد آن است، در حالی که در کشورهای جهان سوم، ورود فناوری قبل از آموزش و مهارت اندوزی مربوط به آن صورت می گیرد.

در ایران، اولین مرکزی که به طور رسمی استفاده از سیستم اطلاعات مکانی را در کشور آغاز کرد سازمان نقشه برداری کشور بود که در سال ۱۳۶۹ براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، عهده دار طرح به کارگیری این سیستم شد. این سازمان نقشه های توپوگرافی ۱:25000 از عکس های هوایی با مقیاس ۱:40000 را تهیه نموده و این فرصتی است برای تبدیل این نقشه ها به ساختارهای رقومی و تاسیس پایگاه توپوگرافی ملی که نیازهای کاربران را در زمینه GIS برآورده می کند.

در همین راستا «شورای ملی کاربران سیستم های اطلاعات جغرافیایی» به منظور سیاست گذاری، برنامه ریزی و هماهنگ سازی فعالیت ها در زمینه جی آی اس، تحلیل نیازمندی ها و همچنین بهره برداری شایسته از کلیه ظرفیت های علمی ، فنی و نیروی انسانی در راستای ایجاد و به کارگیری جی آی اس و با توجه به وظایف سازمان نقشه برداری کشور در خصوص تدوین و ایجاد سیستم های اطلاعات جغرافیایی ملی، در دی ماه ۱۳۷۲ تاسیس گردیده است. فعالیت های اجرایی پروژه ایجاد سیستم اطلاعات جغرافیایی در وزارت صنایع و معادن، از فروردین ۱۳۷۱ آغاز گردید.

هم اکنون مباحث مقدماتی و پیشرفته GIS در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تخصصی در زیر مجموعه رشته مهندسی نقشه برداری و جغرافیا در دانشگاههای معتبر کشور مانند دانشگاه تهران، دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی، دانشگاه صنعتی کرمان، دانشگاه شهید بهشتی و ... ارائه می گردد. از دیگر ارگانها و مؤسساتی که در زمینه GIS فعالیت می کنند میتوان شهرداری تهران، وزارت مسکن و شهرسازی، وزارت جهاد کشاورزی، مؤسسه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، و سازمان جنگل ها و مراتع را نام برد .


منبع : http://www.geobook.ir/in.../gismenu/24-gis-history1

ویرایش شد بوسیله کاربر الجمعة, اكتوبر 21, 2016 07:05:25 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)  | دلیل ویرایش: مشخص نشده است

پاسخ سریع نمایش بخش پاسخ سریع
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
موضوعات مشابه
تاریخچه چاپ دیجیتال به چه زمانی برمیگردد؟ (بحث آزاد)
به‌وسیله yaldaa 09/15/2018 03:28:35 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
موضوع جدید ارسال پاسخ
رفتن به انجمن  
شما می توانید مطلب جدید در این انجمن ایجاد کنید
شما می توانید برای مطالب ارسالی پاسخ ارسال کنید
شما می توانید مطلب ارسالی خود را حذف کنید
شما می توانید مطلب ارسالی خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در مطلب ارسالی خود نظرسنجی ایجاد کنید
شما می توانید در این انجمن نظر دهید

ایجاد شده توسط YAF.NET 2.2.3 | YAF.NET © 2003-2019, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.130 ثانیه ایجاد شد.