logo
میهمان عزیز خوش آمدید! برای بهره‌مندی از تمام امکانات لطفا وارد حساب کاربری خود شوید ورود یا ثبت نام.

اطلاع رسانی

Icon
Error

گزینه ها
مشاهده آخرین ارسال مشاهده آخرین ارسال خوانده نشده
ali.zamaani  
#1 ارسال شده : الأربعاء, جانفييه 31, 2018 04:05:08 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
ali.zamaani

رتبه: Newbie

گروه ها: Registered
تاریخ عضویت: 11/13/2017(ساعت هماهنگ جهانی)
ارسالها: 7
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: سهروردی شمالی

سلام خدمت تمامی دوستان
چند روز پیش در سایت فارس نیوز مقاله ای را درباره نرم افزار ERP خواندم و از آنجا که امروزه استفاده از نرم افزار erp در سازمان های مختلف امری اجتناب ناپذیر است، تصمیم گرفتم آن را برای شما هم به اشتراک بگذارم:
http://hamedan.farsnews.com/news/13960431001744

فقط بعد از اینکه مقاله را خواندید، اگر کسی در این مورد مقاله یا سایت خوب دیگری را می شناسد معرفی کند
با تشکر

نکاتی قبل از خرید نرم افزار erp
نرم افزار ERP سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی - خبرگزاری فارس
erp برگرفته از اصطلاح برنامه‌ریزی منابع سازمانی، با هدف گردآوری و بهبود عملکرد اطلاعات کل منابع سازمان فقط در یک دیتابیس واحد را فراهم می‌کند. استفاده از این نرم افزار سازمانی با نام نرم‌افزار erp زمینه‌ای مناسب برای استفاده مدیران از اطلاعات یکپارچه برای تصمیم‌گیری مناسب در هر جا و هر مکان فراهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، با توجه به اینکه درون سازمان‌ها، فعالیت و وظایف واحدها تخصصی و متعدد است و نیاز به مدیریت منابع انسانی در هر زمان و هر مکان با کمترین هزینه و زمان هدف سازمان‌ها قرار گرفته، مدیران موفق به فکر داشتن اطلاعات دقیق با اجرای سیاست‌های مربوطه در جهت افزایش بهبود سازمان هستند. بنابراین نیاز به نرم افزاری جامع که بتواند پاسخگوی تجزیه و تحلیل گزارشات و اطلاعات باشد احساس می‌شود و حاصل این فرآیند، سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی erp است.
در ادامه درباره اینکه نرم افزار erp چیست؟ و نکاتی که باید قبل از خرید نرم افزار erp به آن توجه کنید، توضیح داده می‌شود.

نرم افزار erp چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانید که ERP چیست. erp برگرفته از اصطلاح برنامه‌ریزی منابع سازمانی، با هدف گردآوری و بهبود عملکرد اطلاعات کل منابع سازمان فقط در یک دیتابیس واحد را فراهم می‌کند. استفاده از این نرم افزار سازمانی با نام نرم‌افزار erp زمینه‌ای مناسب برای استفاده مدیران از اطلاعات یکپارچه برای تصمیم‌گیری مناسب در هر جا و هر مکان فراهم کرده است.
در هر بخشی از سازمان متناسب با نیازهای آن واحد، نرم افزار و برنامه‌ای متناسب با ایجاد ارتباط یکپارچه با نرم‌افزار erp آن‌گونه که بخش مورد نظر نیاز دارد به صورت بانک نرم‌افزاری واحد کار می‌کند. یکی از نکات مهم در خرید نرم‌افزارهای erp، همین قابلیت اشتراک و ارتباط اطلاعات واحدها با یکدیگر در شرکت‌ها با هرگونه گستردگی جغرافیایی و حجم فعالیت است.

اما بهترین تعریف از انواع erp می‌تواند این باشد که:
بسته نرم افزارهای erp به عنوان راه حل یکپارچگی و پوشش دهی فرآیندهای تجاری، از ماژول‌هایی استاندارد تشکیل شده است که مدیریت قسمت‌های مختلف سازمان از نرم‌افزارهای واحد مالی مانند نرم‌افزار حسابداری و خزانه‌داری و واحد بازرگانی مانند نرم‌افزار خرید و فروش داخلی و خارجی تا واحد اداری مثل نرم افزار اتوماسیون اداری و مدیریت حقوق و دستمزد و... را شامل می‌شود و سازمان شما را به سمت یکپارچگی کامل سوق می‌دهد.

نرم‌افزارهای erp زمانی به عنوان یک راه حل صحیح و اصولی مطرح می‌شوند که دارای حداقل چند مشخصه کلیدی و مهم مخصوصاً قبل از خرید برنامه erp باشند.
• انعطاف پذیری سیستم erp
• ماژول مدار و باز
• فراگیر بودن نرم افزارهای erp
• یکپارچگی بین ماژول های erp
• ارتباط online با واحدها و سازمان های دیگر
• گردآوری بهترین روش های موجود در نرم افزار erp

نرم افزارهای erp از کدام ماژول‌ها تشکیل شده است؟

یکی دیگر از فاکتورهایی که در زمان بررسی و خرید نرم افزار erp به آن توجه خاصی می‌شود ماژول‌های erp است که بر اساس حوزه فعالیت سازمان تعدادی از ماژول‌ها انتخاب و خریداری می‌شود. پس حتماً در این قسمت خوب بررسی کنید که سازمان شما به کدام ماژول‌های erp نیاز دارد و اینکه تا چه اندازه پاسخگوی فعالیت شما خواهد بود. در سازمان‌های مختلف به تناسب نوع فعالیت، سیستم erp شامل مجموعه‌های گوناگونی است که ضمن ارزش و اهمیتی که یکپارچگی اطلاعات به وجود می‌آورد، ممکن است تغییر کند. همچنین هرکدام از سیستم‌های تشکیل دهنده ضمن اشتراک‌گذاری اطلاعات با دیگر سیستم‌ها و ارتباط با یک پایگاه داده، هریک از قسمت‌ها و ماژول‌های erp خاص خود پشتیبانی می‌کند. مجموعه‌های زیر انواع erp را تشکیل می‌دهند که در زمان بررسی نرم افزار erp به عنوان یکی از نکات خرید باید بررسی شوند:
1. مجموعه ماژول زیر سیستم‌های مالی
2. مجموعه ماژول زیر سیستم‌های لجستیک
3. مجموعه ماژول زیر سیستم‌های مدیریت منابع انسانی
4. مجموعه ماژول زیر سیستم‌های اطلاعات فنی
5. مجموعه ماژول زیر سیستم‌های تولید
و همان طور که اشاره شد هر کدام بر اساس پیچیدگی فعالیت و توزیع جغرافیایی سازمان زیر سیستم یا همان ماژول erp پیاده‌سازی می شوند. به طور مثال سیستم مدیریت منابع انسانی از انواع ماژول‌های زیر، برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها تهیه می‌شود و سازمان را به صورت بهینه نسبت به حفظ و جلب نیروی انسانی قادر می‌سازد:
• مدیریت جذب و استخدام
• مدیریت اطلاعات پرسنلی
• مدیریت آموزش
• مدیریت ساختار سازمانی
• مدیریت حضور و غیاب
• مدیریت ارزیابی عملکرد
• مدیریت حقوق و دستمزد

مزایای erp در سازمان شامل چه مواردی است؟

مدیران سازمان‌ها و شرکت‌هایی که نرم افزار erp را خریداری، و با توجه به نوع کسب و کار خود ماژول‌های erp را پیاده سازی می‌کنند، این نکته را به عنوان یکی دیگر از نکات قبل از خرید برنامه erp مد نظر قرار می‌دهند که استفاده کاربران با سیستم erp چه مزایایی می‌تواند در شرکت در بر داشته باشد. اولین و مهم‌ترین مزایای پیاده‌سازی برنامه‌ریزی منابع سازمانی erp، افزایش کارایی و هماهنگی بین یکپارچگی اطلاعات واحدهای سازمان برای استفاده از نرم‌افزارهای اصلی مانند نرم‌افزار فروش، نرم‌افزار انبار و نرم افزار حسابداری و کاهش وقفه‌های کاری است و نرم‌افزار erp باعث می‌شود اطلاعات و گزارشات جامع در اختیار تصمیم‌گیرندگان و اشخاص ذی نفع قرار گیرد. به طور کلی نرم افزارهای erp مزایای عمده زیر را دارند:
• منافعی که خرید نرم افزار erp در سازمان دارد نسبت به هزینه‌هایی که برای استقرار انواع erp در نظر گرفته می‌شود بسیار فراتر است و شاید در مثالی بهتر بتوان گفت هزینه‌های عملیاتی سیستم erp نسبت به منافع نسبت 1 به 10 دارد.
• وابستگی به نیروی انسانی کم و هزینه‌های ناشی از ناهماهنگی بین واحدهای مختلف سازمان به حداقل می‌رسد
• کاهش هزینه‌های تولید، حمل و نقل، عملیات مالی، سفارش کالا و خدمات
• کنترل کیفیت و امکان تعریف کلیه مشخصه‌های بازرسی، ثبت، تحلیل نتایج به صورت آنلاین
• وابستگی به نیروی انسانی کاهش و سیستم‌های مجزای مالی و اداری حذف خواهد شد
• بهبود چرخه سفارش و افزایش تعامل و رضایتمندی مشتریان از زمان سفارش تا دریافت سفارش کالا
• کاهش هزینه‌های انبارداری و سطح موجودی کالا

4 نکته طلایی قبل از خرید نرم افزار ERP باید به آن توجه کنید

تا این قسمت ضمن توضیحات erp و نکات ریز اما مهم برای خرید سیستم erp، به 4 نکته ویژه که قبل از خرید و کار با برنامه erp باید حتماً به آن توجه کنید، اشاره می‌کنیم.
علاوه بر هزینه‌ای که برای قیمت نرم‌افزار erp به صورت خالص پرداخت می‌شود، در بودجه در نظر گرفته شده پیاده‌سازی سیستم erp، حدود 25% افزایش هزینه پنهان در بودجه‌بندی به علت نبود برنامه‌ریزی هزینه مناسب و عدم رعایت نکات قبل از خرید erp وجود خواهد داشت. در استقرار برنامه‌ریزی منابع سازمانی erp هزینه‌های پنهان و نکاتی برای پیاده‌سازی نرم‌افزار erp وجود دارد که باید قبل از پیاده‌سازی سیستم erp این نکات را مد نظر قرار داد:

1. کیفیت آموزش سیستم erp
با توجه به آن که کارکنان قسمت‌های مختلف شرکت می‌خواهند از یک سیستم یکپارچه استفاده کنند، باید آموزش و درک درستی از نرم افزار erp پیدا کنند. چرا که با ثبت هر داده‌ای و از هر کدام از واحدها، روی کل سیستم تاثیرگذار است. معمولاً نسبت به برنامه‌ریزی هزینه آموزش بی‌توجهی می‌شود، شما باید دقت کنید که تیم تولید کننده نرم‌افزار erp برای آموزش کارکنان سازمان چه میزان هزینه می‌خواهد انجام دهد، صرف نظر از خرید نرم افزار erp باید بدانید که آیا شرکت تولید کننده نرم افزار erp تیم مجربی برای راه‌اندازی و استقرار نرم‌افزار دارد و یا درگیر راه اندازی و استقرار پروژه‌های دیگر است، آموزش و استقرار نرم‌افزار به عنوان اصلی‌ترین بحث در نرم افزارهای erp است در صورتی که شما می‌خواهید از مشاوران خود برای راه‌اندازی erp استفاده کنید باید توانایی آنها را در راه‌اندازی این نرم‌افزار جویا شوید؛ ولی به صورت معمول در صورتی که شرکت تولید کننده تیم اجرایی و استقرار خوب و آزادی داشته باشد بهترین گزینه خواهد بود. همچنین باید توجه داشته باشید چه کارمندانی از سازمان شما باید به صورت مستقیم در پروژه آموزش و راه‌اندازی نرم‌افزار دخالت داشته باشند و داشتن یک برنامه آموزشی برای کارکنان می‌تواند افراد را به سمت استفاده مطلوب از ERP هدایت کند. در نظر گرفتن هزینه و مدت زمان مفید آموزش اصول اولیه نرم افزار erp می‌تواند از هزینه‌های بعدی برای مشاوره و آموزش‌های تخصصی بکاهد.
بنابراین به امر آموزش کارکنان و کیفیت خدمات آموزشی که شرکت ارائه کننده نرم افزار erp در اختیار کاربران قرار می‌دهد براساس استاندارد erp باید توجه کرد.

2. یکپارچگی نرم افزار erp به صورت واقعی!
یکی از اهداف پیاده سازی سیستم erp یکپارچگی نرم افزار به صورت واقعی است، شاید این کلمه که واقعی بودن و یا غیر واقعی بودن برای شما جای تعجب داشته باشد ولی بسیاری از شرکت‌های تولید کننده نرم‌افزار‌ها از ماژول‌های آماده‌ای در نرم‌افزار خود استفاده می‌کنند که در کنار آنکه امنیت اطلاعات شما را با توجه به متن باز بودن و عدم پشتیبانی از سمت تولید کننده تهدید می‌کند، استانداردهای یکپارچگی را زیر پا می‌گذارد، به عنوان مثال یکی از مواردی که هر نرم افزار erp باید داشته باشد، مدیریت فرایندهای کسب و کار یا نرم افزار bpms است، شرکت‌های تولیدی نرم افزار وجود دارند که از نرم‌افزارهای آماده bpms همچون بیزاجی در نرم افزار خود استفاده می‌کنند و مجبور هستند تا پایگاه داده‌ای مجزا برای این امکان ایجاد کنند! اینجاست که اصل یکپارچگی اطلاعات از بین می‌رود، و دیگر یکپارچگی اطلاعات به صورت واقعی وجود نخواهد داشت.
نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد نرم افزار erp باید در شبکه‌های بزرگ و BIG DATA عملکرد بسیار بالایی داشته باشد و به همین دلیل شما باید راه اندازی شبکه های کامپیوتری خود را به صورت اصولی انجام داده باشید و پشتیبانی شبکه خود را به یک تیم فنی متخصص در زمینه شبکه داده باشید تا از یکپارچگی نرم افزار erp به صورت بهینه در تمام سازمان خود استفاده نمایید.

3. قدرت تبدیل داده‌ها
انتقال اطلاعات خام مربوط به مشتریان، کالا و... از یک سیستم به سیستم erp فرآیندی طاقت فرسا است و چنانچه اطلاعات در آن حد که انتظار می‌رود خام نباشد فرآیند تبدیل داده‌ها مستلزم هزینه و زمان طولانی‌تر خواهد بود. گاهی نیز ممکن است حجم اطلاعات بسیار گسترده باشد. بنابر این نرم افزار erp باید به قدری قدرتمند و وسیع باشد که انواع ماژول erp توانایی ارتباط و تجزیه و تحلیل داده‌ها را با کمترین زمان ممکن داشته باشند. و بتواند به راحتی امکان Import اطلاعات از تمامی نرم افزار‌ها همچون اکسل، اکسس و... داشته باشد و حتی بهتر است به راحتی بتوان اطلاعات نرم‌افزار قدیمی سازمان را به دیتابیس نرم‌افزار erp کانورت کرد. عملیات Convert اطلاعات باید به صورتی باشد که داده‌هایی که نیازهای سازمان شماست از بین نروند، و یا در صورتی که شما اطلاعات انبار‌ها و یا کالاهای خود را آرشیو کرده‌اید بتواند با استفاده از ایمپورت از اکسل اطلاعات را به راحتی در دیتابیس خود وارد کنید.

4. زمان بازگشت سرمایه (ROI)
زمانی که یک نرم افزار erp را در سازمان خود پیاده‌سازی می‌کنید، به دلیل صرف هزینه‌های بالا انتظار دارید سریعاً منافع خود را از سیستم erp کسب و زمان بازگشت سرمایه با استفاده از برنامه‌ریزی منابع سازمانی erp به حداقل برسد. اما چنین امری بعد از پیاده سازی پروژه erp امکان پذیر نیست. چرا که باید با سیستم erp مدتی کار کرد و اصلاحات و بهسازی در جهت بهبود فرآیندهای موجود حاصل شود تا بتوان بازگشت سرمایه صرف شده برای پیاده‌سازی نرم‌افزار erp را اندازه‌گیری کرد. اما با این وجود مدیران ترجیح می‌دهند از سیستم erp با بالاترین بازدهی و کمترین زمان برگشت سرمایه استفاده کنند. بنابراین در زمان انتخاب و خرید سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی erp بهتر است به بیشترین کارایی برنامه erp با نوع فعالیت سازمان و مدت زمانی که برای بازگشت سرمایه یا Return On Investment در برنامه‌ریزی بودجه در نظر گرفته شده توجه کرد.

نرم افزار ArianERP به عنوان یکی از برترین‌های ERP در ایران:
در سازمان‌های تولیدی و صنعتی بسیاری گروه داده‌پردازی آرین سیستم با بررسی نیاز بخش‌ها و واحدهای مختلف در جهت یکپارچگی اطلاعات، اقدام به طراحی نرم افزاری سازگار با سیستم عامل‌های مختلف به نام ArianERP برای برطرف کردن مشکلات فرایندهای سازمان کرده است.
نرم افزار ArianERP با رضایت‌مندی مشتریان از فرآیند تبادل و مدیریت اطلاعات در سریع‌ترین زمان و همچنین ایجاد انباره‌ای از داده‌ها و اطلاعات سازمان، زمینه را برای تصمیم‌گیری دقیق مدیران فراهم کرده است. برخی از ویژگی‌های نرم افزار ERP آرین سیستم که باعث رشد فروش و رضایتمندی 98.2% کاربران آرین سیستم شده است، شامل موارد زیر است:

• افزایش سرعت انجام فرایندهای موجود در سازمان در نرم افزار erp آرین سیستم
• افزایش انعطاف‌پذیری در پاسخ به نیازهای خاص در سازمان در سیستم erp آرین سیستم
• قابلیت اتصال به سازمان‌های دیگر و مشتریان و ایجاد شعب یکپارچه با استفاده از نرم افزار erp آرین سیستم
• خودکارسازی و انجام اتوماتیک عملیات سازمان و ارائه بهترین روش‌های انجام حل مسائل
• مطابقت با قوانین و مقررات کشور از شاخصه‌های استاندارد بودن نرم افزار erp آرین سیستم
• در بر گرفتن تمام نیازهای سازمان در نرم افزار erp در حوزه‌های مختلف
• قابلیت تعریف سطوح دسترسی مختلف از قابلیت‌های ویژه نرم افزار erp
• عدم وابستگی نرم افزار erp به تیم تولید کننده و...

پیاده‌سازی نرم افزارArianERP با فرآیند یکپارچگی ارتباط اطلاعات سایر سیستم‌ها، دستاوردهای مهمی از جمله اشتراک‌گذاری داده‌ها در کل واحدهای سازمان در جهت کاهش خطا، به حداقل رساندن هزینه‌های عملیاتی نظیر هزینه انبار، کاهش هزینه توقف خط تولید و ایجاد رغبت برای تغییر یکپارچه‌سازی اطلاعات را برای سازمان‌های بزرگ و کوچک به وجود آورده است. این فرآیند بعد از گذشت مدت زمانی از پیاده‌سازی نرم‌افزار erp شرایط و نتایج شگفت‌انگیزی را برای مدیران موفق ایجاد کرده است.

شما نیز برای درخواست خرید و مطرح کردن سوالات خود درباره نرم افزار ArianERP می‌توانید با کلیک بر روی عکس یا تماس با شماره زیر با کارشناسانerp آرین سیستم در ارتباط باشید.

شماره تماس فروش : 43027-021
آدرس سایت: www.ariansystem.net
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
رفتن به انجمن  
شما نمی توانید مطلب جدید در این انجمن ایجاد کنید
شما نمی توانید برای مطالب ارسالی پاسخ ارسال کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را حذف کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در مطلب ارسالی خود نظرسنجی ایجاد کنید
شما نمی توانید در این انجمن نظر دهید

ایجاد شده توسط YAF.NET 2.2.3 | YAF.NET © 2003-2019, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.311 ثانیه ایجاد شد.